Reumatizmus

Reumatizmus

Reumatické ochorenia rozdeľujeme na reumatizmus spojený so zápalom a s priamym postihnutím kĺbov a reumatizmus mäkkých tkanív, kedy bolesť spôsobuje mäkké tkanivo okolo kĺbov.

Reumatizmus spojený so zápalom je chronické ochorenie charakterizované zápalom a opuchom kĺbov predovšetkým na rukách, zápästiach, kolenách a nohách. Jedným z druhov reumatizmu spojeného so zápalom je reumatoidná artritída. Za jej príčinu je považovaná geneticky vyvolaná autoimúnna reakcia, kedy vlastné telo útočí na vnútorný povrch kĺbu (synoviálnu membránu), čím vzniká zápal. Imunitný systém tela s týmto zápalom bojuje, a to spôsobuje bolesť a opuch postihnutého kĺbu. Pri voľbe správnej terapie musí lekár určiť tzv. reumatoidný faktor (RF) v krvi.

Príkladom reumatizmu mäkkých tkanív je tendovaginitída (zápal šľachy a jej puzdra), viac známy ako tenisový alebo golfový lakeť. Jej príčinou je „iba “ premáhanie mäkkých tkanív okolo kĺbov, ako sú šľachy alebo spojivové tkanivá, ale prejavuje sa prudkou bolesťou.

Ďalšie informácie nájdete v časti Druhy bolesti.

Liečba

 • Pri reumatizme spojenom so zápalom je nutná lekárska starostlivosť. Na základe diagnózy predpíše lekár vhodné lieky. Je dôležité, aby si pacient udržiaval fyzickú aktivitu - napr. pomocou fyzioterapie. Pacient by sa mal
  s lekárom poradiť o používaní ďalších protizápalových liekov vo forme tabliet a gélov.
 • Pri reumatizme mäkkých tkanív musí postihnutý kĺb na rozdiel od reumatizmu spojeného so zápalom spočívať v pokoji, napríklad
  v ortopedickej pomôcke na držanie kĺbu v správnej polohe alebo závesnej páske na ruku. Pacient môže navyše používať protizápalové lieky vo forme tabliet alebo gélov.

Rady

 • Ak máte bolesti krku, chrbta, svalov alebo kolien vplyvom prepínania, použite Voltaren® Emulgel® proti bolesti. Vďaka rýchlemu zmierneniu bolesti sa nemusíte uchyľovať
  k neprirodzenému držaniu tela, ktoré vám síce prináša úľavu, ale môže vyvolávať ďalšie napätie svalov.
 • Je potrebné sa vyvarovať opakovania pohybových sekvencií. Neustále opakované pohyby a práca bez zmeny polohy tela vedú rýchlo k svalovému napätiu a k bolesti chrbta.
 • Udržiavajte si optimálnu váhu, aby ste sa vyhli stláčaniu medzistavcových platničiek a zaťažovaniu chrbtice. Vyhnete sa tým tiež nesprávnemu držaniu tela.
 • Rad reumatických syndrómov je spôsobených preťažovaním,
  a preto je dôležité nechať bolestivú oblasť odpočinúť, aby sa mohla zahojiť. Dlahy, ortopedické pomôcky na držanie tela
  v správnej polohe alebo závesné pásky umožňujú nechať príslušnú oblasť v pokoji, kým bolesť nepoľaví.

Liek pri liečbe reumatických ochorení

Voltaren® ActiGo Extra

Voltaren® ActiGo Extra 25 mg tablety sú účinné na mnoho bolestivých stavov vrátane bolesti pohybového aparátu. Prinášajú rýchlu úľavu od bolesti. Účinná látka diklofenak preniká priamo k zdroju bolesti a zápalu, kde je najviac potrebná.

Ďalšie informácie o produktoch nájdete v časti Produkty.

Čo je bolesť?

Čo je bolesťZákladné informácie o bolesti ako takej

Zoznámte sa bližšie
s podstatou bolesti – zistite, prečo je niekedy potrebná a ako zistiť jej zdroj.

Viac informácií

Vhodný šport pre vás

Vhodný šport pre vásHľadáte nové spôsoby ako sa udržiavať v dobrej kondícii?

Pomocou tohto jednoduchého nástroja si môžete vyhľadať šport alebo fyzickú aktivitu, vhodnú pre vás.

Viac informácií

Produkty Voltaren®

Produkty Voltaren®Voltaren® - vráti radosť z pohybu

Liečivé prípravky registrované pod značkou Voltaren® ponúkajú komplexné riešenie pri liečbe bolesti pohybového aparátu.

Viac informácií

© 2011 Novartis, s. r. o.