Bolesť chrbta

Bolesť chrbtaBolesť chrbta je príčinou návštevy praktického lekára a ortopéda. Presnú príčinu problémov často nie je možné určiť a príznaky sú liečené analgetikami – liekmi proti bolesti. Bolesť chrbta môže mať najrôznejšie príčiny. V každom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom, aby mohol vylúčiť závažné choroby ako osteoporóza, nádorové ochorenia alebo ochorenia vnútorných orgánov. Medzi obvyklé príčiny bolesti chrbta patrí natiahnutie krčných svalov, seknutie v krížoch, ischias (postihnutie sedacieho nervu) a vyskočené platničky.

 

Väčšina z nás raz začne trpieť bolesťami chrbta a človek nemôže čakať, že sa im úplne vyhne. Je tu však rad možností, ako môžete svojmu chrbtu pomôcť predchádzať bolesti a znížiť tak jej opakovanie:

 • Pravidelne cvičte, aby ste udržiavali brušné svaly posilnené a dávajte si pozor na telesnú váhu. Celú škálu fyzických aktivít
  a cvičení nájdete v časti o cvičení.
 • Odborný tréner vám môže pomôcť získať správnu techniku, ktorá zabráni vzniku bolesti chrbta. Pomôže vám tiež vybrať vhodné vybavenie – od golfových palíc až po bežecké topánky.
 • Pri šoférovaní dbajte, aby ste mali nastavenie sedadla a volantu v správnej výške a vzdialenosti.
 • Ak na pracovisku používate počítač, majte stoličku, klávesnicu a monitor tiež v správnej výške.
 • Chrbát je najsilnejší, ak sa drží vzpriamene, preto sa pri zdvíhaní ťažkých predmetov vždy snažte udržať chrbát narovnaný. Skláňajte sa dole pokrčením nôh v kolenách, váhu zdvíhaného predmetu potom nesú omnoho silnejšie stehenné svaly.

Hoci budete dodržiavať vyššie uvedené rady, nemôžete očakávať, že sa bolesti chrbta úplne vyhnete. Ak niekoho bolí chrbát, samozrejme, sa chce čo najskôr svojich bolestí zbaviť. A preto sa odborníci v posledných 20 rokoch zameriavajú a skúmajú, ako si najlepšie môžu ľudia bolesti chrbta liečiť:

 • Protizápalové lieky, ktoré si môžete kúpiť v lekárni alebo dostať na predpis od lekára, sú proti bolesti chrbta veľmi účinné. Avšak ak bolesť neustupuje ani po týždni, poraďte sa s lekárom. Viac informácií o liekoch proti bolesti nájdete v časti Voľnopredajné lieky.
 • Aj keď bolesti chrbta určite obmedzujú pohyblivosť, je veľmi dôležité zostať aktívnymi. Ak napr. pri hraní golfu cítite bolesti v chrbte, prestaňte na pár dní s hraním. Ak vás už chrbát nebolí, potom môžete s hraním pokračovať, ale vždy sa snažte vyvarovať náhlych pohybov. Až bolesť ustúpi úplne, fyzická aktivita a cvičenie môžu pomôcť chrbát posilniť a zameziť tak návratu bolesti. Celý rad fyzických aktivít a cvičení nájdete v časti o cvičení.
 • Hlboký spánok môže pomôcť uvoľniť chrbtové svaly a urýchliť tak zotavenie. Pre úľavu od bolesti môžete zvážiť užiť pred spaním liek proti bolesti, ktorý vám pomôže zaspať.
 • Čím viac na svoju bolesť myslíte, tým viac ju vnímate. Preto sa snažte myslieť na iné veci a venujte sa naďalej v maximálnej možnej miere bežným činnostiam. Buďte naďalej aktívnymi a užívajte predpísané lieky a za pár dní vaša bolesť iste ustúpi.

Seknutie v krížoch

Seknutie v krížoch
Seknutie v krížoch nie je lekárska diagnóza. Je to skôr označenie bolestivého stavu, ktorý môže byť zapríčinený napríklad zablokovaním jedného alebo viacerých chrbtových stavcov. K blokovaniu dochádza, ak stavec je priškripnutý tak, že nemôže fungovať. Chrbtica je potom držaná v nesprávnej polohe, čo spôsobuje bolesť a obmedzuje pohyb. Príčiny blokovania chrbtice sú veľmi rozmanité - od zdvíhania ťažkých predmetov po poranenie pri športe a nesprávne pohyby pri práci v domácnosti. Svaly v postihnutej oblasti reagujú kontrakciami a kŕčmi, a to zosilňuje bolesť v oblasti zablokovaného stavca.

Produkty Voltaren

Voltaren EmulgelVoltaren Emulgel

Nesteroidný protizápalový voľnopredajný liek na vonkajšie použitie. Voltaren Emulgel je účinný pri liečbe bolesti a zápalov pohybového aparátu.

Viac informácií

Sprievodca bolesťou

Sprievodca bolesťouObjavte RADOSŤ Z POHYBU

Vyskúšajte náš jednoduchý interaktívny nástroj, ktorý vám pomôže nájsť tie najlepšie cvičenia, liečebné postupy a tipy vhodné práve pre vás.

Viac informácií

Cviky podľa druhu bolesti

Cviky podľa druhu bolestiCviky podľa druhu bolesti

Zistite, ktoré cviky vám môžu pomôcť predchádzať rôznym druhom bolesti - od bolesti chrbta až po bolesť kĺbov.

Viac informácií

©2017 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie.