Poranenie – vytknutie, natiahnutie, pomliaždenie

Vytknutie je násilné skrútenie alebo pretočenie kĺbu s čiastočným alebo úplným pretrhnutím jeho väzov ale bez vykĺbenia. Môže
s tým byť spojené aj poškodenie ciev, svalov, šliach alebo nervov. Vytknutie je považované za vážnejšie poranenie než natiahnutie. Natiahnutie je prepätie svalu s poškodením jeho vlákien. Podľa závažnosti radíme vytknutie aj natiahnutie do rovnakej klasifikačnej skupiny:

  1. Stupeň: Mierne vytknutie bez potrhania väziva, môže sa objaviť mierna bolesť a slabý opuch.
  2. Stupeň: Stredne silné vytknutie, ide o neúplné alebo čiastočné pretrhnutie väziva so zreteľným opuchom, pomliaždením
    a problémom pri chôdzi.
  3. Stupeň: Úplné pretrhnutie väzov s opuchom, krvácaním, nestabilitou členka a neschopnosťou chodiť.

Väčšina vytknutí vzniká v členku. Príčinou najčastejšie bývajú športové aktivity a preťažovanie.

Natiahnutie členka
Natiahnutie členka je časté a zvyčajne neškodné poranenie, aj keď zahojenie môže trvať niekoľko týždňov. Na členku vznikne opuch, ktorý je bolestivý. Pravdepodobne budete musieť byť dlhší čas v pokoji, ale členok sa zvyčajne dobre zahojí. Zmierniť bolesť a zápal vám pomôžu aj protizápalové gély.

Neberte na ľahkú váhu poranenie stredného a bočného väziva, ktoré môžu spôsobiť nestabilitu členka. Spravidla vedú k pronácii (t. j. k rotácii chodidla a členka smerom dovnútra podľa pozdĺžnej osi) a môžu spôsobiť ďalšie problémy v budúcnosti vrátane osteoartrózy. Hneď ako sa členok zahojí, je nevyhnutné biomechanické vyšetrenie.

Natiahnutie slabín
Natiahnutie slabín je bežné u futbalistov. Spôsobuje bolesti v slabinách. Bedrové kĺby sú plne pohyblivé, ale objavuje sa intenzívna bolesť v oblasti úponu priťahovača priamo pod a smerom k mediálnemu koncu väziva slabín. Ak na zahojenie nestačí pokoj a bolesť pretrváva, poraďte sa s vašim lekárom.

Natiahnutie sakroiliakálneho kĺbu (málo pohyblivý kĺb medzi krížovou kosťou a panvou)
Natiahnutie sakroiliakálneho kĺbu, ku ktorému dochádza zvyčajne pri zdvíhaní ťažkých predmetov, spôsobuje bolestivosť v oblasti sakroiliakálneho kĺbu, ktorá sa môže šíriť dole po zadnej strane stehna. K rýchlemu zahojeniu väčšinou pomáha pokoj. Pamätajte, že bolesť sakroiliakálneho kĺbu pochádza väčšinou z bedrovej chrbtice a je prenesená. V prípade pochybností, kontaktujte lekára ohľadne vyšetrenia na magnetickej rezonancii.

Pomliaždenie
Pomliaždenie, zvané tiež kontúzia, vzniká zvyčajne po údere alebo páde, kedy malé cievy pod kožou prasknú alebo sa roztrhnú. To spôsobuje prenikanie krvi do tkanív pod kožou, tým vzniká modro-čierna farba. Pomliaždenie sa zahojí väčšinou za 2 až 4 týždne, pričom hojenie na nohe trvá spravidla dlhší čas než na tvári alebo rukách.

Väčšina pomliaždenín sa zahojí časom sama. Jemná masáž uľaví rýchlejšie od bolesti a zrýchli prúdenie krvi. Ak však do 30 minút od poranenia vznikne veľké pomliaždenie, bolesť a opuch, môže to znamenať závažnejšie problémy, ako napríklad fraktúru alebo ťažký výron. V tomto prípade vyhľadajte lekársku pomoc.

Produkty Voltaren

Voltaren EmulgelVoltaren Emulgel

Nesteroidný protizápalový voľnopredajný liek na vonkajšie použitie. Voltaren Emulgel je účinný pri liečbe bolesti a zápalov pohybového aparátu.

Viac informácií

Sprievodca bolesťou

Sprievodca bolesťouObjavte RADOSŤ Z POHYBU

Vyskúšajte náš jednoduchý interaktívny nástroj, ktorý vám pomôže nájsť tie najlepšie cvičenia, liečebné postupy a tipy vhodné práve pre vás.

Viac informácií

Vhodný šport pre vás

Neprestávajte sa hýbaťHľadáte nové spôsoby, ako sa udržiavať v dobrej kondícii?

Pomocou tohto jednoduchého nástroja si môžete vyhľadať cviky na udržiavanie telesnej kondície

Viac informácií

©2017 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie.