Podrobnejšie o bolesti bedrového kĺbu

Bedrový kĺb je jedným z najväčších kĺbov nesúcich hmotnosť tela, a preto sú bolesti bedier dosť bežné. Tu si preberieme, ako môžu vek a namáhanie spôsobovať bolesti bedrového kĺbu a ako nás môže táto bolesť obmedzovať v pohybe.

Uľavte si od bolesti

Príznaky bolesti bedrového kĺbu

Bolesti bedier môžeme pociťovať v mnohých súvisiacich oblastiach tela vrátane stehien, slabín, zadku a bedrového kĺbu.

Niekedy sú jedinou známkou problému s bedrovým kĺbom bolesti v kolenách. Tento jav je pomerne bežný a nazýva sa prenesená bolesť.

01

Bolesť bedrového kĺbu sa môže zhoršovať v závislosti na telesnej aktivite, napríklad po cvičení, dlhej prechádzke alebo behu.

02

Môžete zistiť, že máte znížený rozsah pohybu a nemôžete dolnou končatinou v bedrovom kĺbe úplne voľne pohybovať. Ak bolesť pretrváva, môžete začať krívať.

03

Ako vás môže bolesť bedrového kĺbu ovplyvniť?

Keďže sú bedrové kĺby pre mobilitu človeka tak dôležité, môžu bolesti bedrového kĺbu viesť k tomu, že budú bežné činnosti bolestivé alebo dokonca nemožné. Bolieť môže aj obyčajné vstávanie z postele, chôdza vonku alebo po schodoch, o behu ani nehovoriac. V závažných prípadoch sa môže stať, že sa nebudete môcť vôbec pohybovať alebo na postihnutý bedrový kĺb či dolnú končatinu preniesť akúkoľvek váhu. V takom prípade by ste mali navštíviť svojho lekára.

Uľavte si od bolesti

VIETE, ŽE ...?

Oblasťou bedier prechádzajú nervy a krvné cievy vrátane ischiatického nervu v zadnej časti bedrového kĺbu a femorálneho nervu v prednej časti.*

50% ľudí pociťuje bolesti bedrového kĺbu.**

*Arthritis Foundation National Office: http://www.arthritis.org/about-arthritis/where-it-hurts/hip-pain/hip-anatomy.php
**GSK Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Čo spôsobuje bolesti bedrového kĺbu?

Bedrový kĺb je prispôsobený pre plynulý pohyb a dokáže sa vyrovnať s opakovaným pohybom a určitou mierou opotrebovania, napríklad keď beháte alebo skáčete. Keď sú však svaly, nervy, väzy a šľachy (mäkké tkanivá) vystavené veľkej záťaži, zvlášť ako starneme, môžu sa zapáliť, čo vedie k bolesti bedrového kĺbu.

Locate the cause of your pain

Zistite príčinu svojej bolesti

Bolesti bedrového kĺbu sa môžu prejavovať v rôznych oblastiach okolo samotného kĺbu a určenie presného miesta bolesti môže pomôcť diagnostikovať príčinu. Ak cítite bolesť vo vnútri bedrového kĺbu alebo v oblasti slabín, môže to ukazovať na problém so samotným bedrovým kĺbom, ak cítite bolesť na vonkajšej strane bedier, v hornej časti stehna alebo na vonkajšej strane zadku, môže to byť spôsobené problémami s mäkkými tkanivami.

More serious causes of hip pain

Závažnejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu

Medzi závažnejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu patria napríklad osteoartróza, zlomeniny kostí, dislokácie kostí z dôvodu zranenia, zápal tekutinou naplnených vačkov medzi kosťami v oblasti bedier (burzitída). Vo všetkých týchto prípadoch musíte vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Špecializovaná liečba

Ak je bolesť v oblasti bedrového kĺbu spôsobená poranením svalov alebo šliach, prípadne súvisiacim zápalom šliach, môžu voľnopredajné predajné lieky pomôcť zmenšiť opuch a utíšiť bolesť. Zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť kĺbu možno tiež jemným cvičením a preťahovaním. Ak je bolesť silná alebo sa nezlepšuje pri užívaní liekov proti bolesti do siedmich dní, musíte navštíviť lekára. Lekársku pomoc je tiež nutné vyhľadať v prípade, že sa vaša bolesť zhoršuje, prípadne ak máte pocit horúčky alebo je vám zle.

Rady pre tlmenie bolesti bedrového kĺbu

Schudnite, pre obmedzenie zaťaženia bedrového kĺbu
Príliš dlho nestojte
Noste obuv bez podpätkov
Robte pravidelne nenáročné fyzickej aktivity, ako je napríklad plávanie
Pred fyzickou aktivitou sa vždy zahrejte a na konci zaraďte naťahovacie cviky
Vyžiadajte si radu lekára

Preskúmajte sortiment našich produktov

Zistite, ako vám môžu naše produkty pomôcť

Objavte produktový rad Voltaren a nájdite si ten správny liek na liečbu bolesti.

Viac informácií

Voltaren® Emulgel product

Viac informácií

Čo je bolesť?

Zistite, prečo pociťujeme bolesť a aké sú jej najrôznejšie príčiny.

Viac informácií

Všetko, čo potrebujete vedieť o tlmení bolesti

Tu vysvetlíme, ako fungujú rôzne typy liekov pre úľavu od bolesti, aby sme vám pomohli vybrať si ten najlepší na vašu bolesť.

Viac informácií

Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza je najbežnejšou formou nezápalového poškodenia (opotrebovania) kĺbov. Zistite viac o tom, čo ju spôsobuje a ako sa zbaviť bolesti.

*GSK Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií