Podrobnejšie o bežných zraneniach

K zraneniam a muskuloskeletálneho systému, ako je natiahnutie alebo natrhnutie svalov či väzov, môže dochádzať v práci, doma alebo pri športe a môžu byť drobné, ale aj veľmi závažné. Poďme sa pozrieť na bežné zranenia a vysvetlíme si, ako je ich možné liečiť.

Uľavte si od bolesti

Zranenia

V závislosti od konkrétneho zranenia sa príznaky môžu líšiť a ich škála môže siahať od miernych až po závažné, a môžu byť tak krátkodobé, ako aj dlhodobé.

Akútne zranenia nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

 

01

Medzi bežné druhy zranenia patrí natiahnutie, skrútenie alebo natrhnutie väzov a natiahnutie alebo natrhnutie svalov (svalových vlákien). Príznaky zahŕňajú bolesť, opuchy, podliatiny, svalové kŕče a neschopnosť voľne pohybovať postihnutými kĺbmi.

02

Aké dopady na vás môže mať zranenie?

Natiahnutie alebo natrhnutie svalov či väzov si môže vyžadovať odbornú lekársku starostlivosť a môže vám brániť v každodenných činnostiach. Závažné zranenia, ako sú zlomeniny, pretrhnuté väzy a vyvrtnutia kĺbov, môžu byť veľmi bolestivé, vyžadujú si vždy odbornú lekársku starostlivosť a donútia vás byť v pokoji, kým sa zotavíte.

Uľavte si od bolesti

VIETE, ŽE ...?

Nikdy sa nesnažte prekonávať bolesť spôsobenú zranením muskuloskeletálneho systému. Keď vás niečo bolí, mali by ste chôdzu, hru alebo cvičenie prerušiť, pretože pokračovanie by mohlo len spôsobiť väčšie škody.*

13% ľudí hovorí, že ich niečo bolí v dôsledku zranenia.**

*Fast Facts About Sports Injuries. 2016. [ONLINE] K dispozícii na adrese: http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Sports_Injuries/sports_injuries_ff.asp. [Prístup uskutočnený 18. apríla 2016].
**Global Pain Index Full Report 2016

Príčiny a druhy zranení

K zraneniam môže dôjsť kdekoľvek, keď ste: v práci, doma alebo pri športovaní. Pracovné úrazy môžu byť spôsobené pošmyknutím, pádom alebo zdvíhaním bremien, zatiaľ čo medzi bežné športové úrazy patria poranenia kolien, Achillovej šľachy, natiahnutia alebo natrhnutia svalov či väzov a tiež zranenia ramien.

Injuries at work

Pracovné úrazy

Medzi najčastejšie príčiny zranenia pri práci patrí zakopnutie, pošmyknutie a pád či nehoda pri ručnej manipulácii s rôznymi predmetmi alebo pri ich zdvíhaní. Najbežnejšími typmi úrazov pri práci sú natiahnutie alebo natrhnutie svalov či väzov, zranenia chrbta, hlavy a krku alebo zranenia vzniknuté v dôsledku opakovaného nadmerného namáhania.

Sports injuries

Športové úrazy

Športové úrazy môžu postihnúť takmer akúkoľvek časť tela vrátane svalov, kostí, kĺbov a spojivových tkanív (šliach a väzov). Najbežnejším typom športových úrazov sú natiahnutie alebo natrhnutie svalov či väzov. Ku zraneniu kolien môže dôjsť pri športe alebo cvičení, v dôsledku nadmerného namáhania, poškodenia chrupavky alebo pretrhnutia väzu. Pri poranení Achillovej šľachy je poškodená šľacha spájajúca lýtkový sval s pätou. Športové úrazy môžu byť dôsledkom nehôd, nesprávnych tréningových postupov, nesprávneho oblečenia alebo obuvi, nedostatočnej kondície alebo nedostatočného zahriatia a pretiahnutia pred začatím činnosti.

Špecializovaná liečba

Liečba zranenia bude závisieť od jeho typu a závažnosti. Drobné poranenia možno často liečiť doma. Na tlmenie zápalu a bolesti môžete užívať voľnopredajné nesteroidné protizápalové liečivá (NSAID). Odporúča sa navštíviť lekára, ak zranenie spôsobuje silnú bolesť, silné krvácanie, necitlivosť, ak nemôžete postihnuté miesto vôbec zaťažiť alebo je bolesť sprevádzaná zvýšeným opuchom či nestabilitou kĺbu. Lekár vám môže odporučiť rehabilitačné cvičenia, aby sa obnovila normálna úroveň funkcie poranenej časti tela.

5 bežných zranení

Bolesť za kolenným jabĺčkom alebo v jeho okolí.
Bolesť na vonkajšej strane hornej časti predlaktia, tesne pod lakťom.
Pri podvrtnutí alebo vyvrtnutí dochádza k natiahnutiu, skrúteniu alebo natrhnutiu väzov členka.
Bolesť pozdĺž holennej kosti po cvičení alebo športovaní.
Natiahnutie alebo natrhnutie svalov či šliach na zadnej strane stehna. Bežným miestom, kde dochádza k natiahnutiu alebo natrhnutiu svalov, je tiež chrbát.

Preskúmajte sortiment našich produktov

Zistite, ako vám môžu naše produkty pomôcť

Objavte produktový rad Voltaren a nájdite si ten správny liek na liečbu bolesti.

Viac informácií

Voltaren® Emulgel product

Viac informácií

Cvičenie a vaše telo

Zistite viac o výhodách cvičenia a ako vám udržiavanie telesnej kondície pomôže, aby ste zostali zdraví, a uľaví sa vám od bolesti.

Viac informácií

Prečítajte si o svojom tele a o tom, ako sa vekom mení

Zistite, ako funguje vaše telo, ako sa môže počas starnutia meniť a ako sa vysporiadať s telesnými bolesťami súvisiacimi s vekom.

Viac informácií

Všetko, čo potrebujete vedieť o tlmení bolesti

Tu vysvetlíme, ako fungujú rôzne typy liekov pre úľavu od bolesti, aby sme vám pomohli vybrať si ten najlepší na vašu bolesť.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií