Vysvetlenie bolesti kolena

Koleno, ktoré je jedným z najväčších a najzložitejších kĺbov v našom tele, je náchylné na poškodenie, ktoré môže viesť k bolesti kolena, najmä u bežcov. Tu si preberieme príčiny a vysvetlíme si, ako bolesť kolena zmierniť.

Uľavte si od bolesti

Príznaky bolesti kolena

Príznaky problémov s kolenami sa môžu líšiť a závisí na príčine a závažnosti daného stavu. Bolesť kolien je však dosť častá.

Náhlu bolesť môžete v kolene pocítiť, ak koleno pret'ažíte alebo si ho zraníte.

01

Častými problémami s kolenom sú tiež nestabilita a slabosť v kolene alebo pocit, že vás koleno neudrží.

02

Medzi ďalšie príznaky môžu v závislosti na príčine patriť napríklad zatuhlosť, nepríjemné zvuky ako pukanie a škrípanie, zablokovanie kolenného kĺbu a neschopnosť koleno natiahnuť.

03

Aké dopady na vás môže mať bolesť kolena?

Bolesť kolien sa vyskytuje častejšie, ako človek starne, a to hlavne kvôli opotrebovaniu, ak máte nadváhu (pretože sa tak kĺby viac zaťažujú) alebo ak veľa športujete. Keďže sú kolená úplne zásadné pre bežný pohyb človeka, bolesť kolien vám môžu zabrániť v športovaní a sťažiť vám aj vykonávanie jednoduchých činností, ako sú chôdza vonku alebo po schodoch.

Uľavte si od bolesti

VIETE, ŽE ...?

Kolenný kĺb tvoria tri kosti, šľachy, ktoré kosti pripájajú k svalom a väzy, ktoré stabilizujú a prepájajú kosti navzájom. Dve chrupavky v tvare písmena C, ktoré sa nazývajú meniskus, pôsobia v kĺbe ako tlmiče, zatiaľ čo tekutinou naplnené vačky, ktorým sa hovorí burzy, pomáhajú k plynulejšiemu pohybu kolena.*

69 % ľudí, ktorých niečo bolí, trpí bolesťami kolien.**

*Knee (Human Anatomy): Images, Function, Ligaments, Muscles. 2016. [ONLINE] K dispozícii na adrese: http://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/picture-of-the-knee
**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Prečo nás bolia kolená?

Existuje celý rad príčin bolesti kolien, počnúc od poranení, ako sú napríklad natiahnutia či natrhnutia svalov alebo väzov a prasknutie chrupavky, až po také stavy, ako sú osteoartróza, zápal šliach alebo zápal tiažového vačku (pri ktorom sa vo vačku, ktorý uľahčuje pohyb zmenšením trenia v kolennom kĺbe, hromadí nadmerné množstvo tekutiny).

Sports Injuries

Športové zranenia

Poranenia kolien sú časté u športovcov, ktorí často trpia natrhnutím kolenných väzov, pri ktorých pociťujú náhlu bolesť kolena. Bežecké koleno je stav, ktorý môže postihnúť každého, kto svoje kolená veľa často ohýba, napríklad pri behu, chôdzi, skákaní alebo jazde na bicykli. Prejavuje sa bolesťou okolo kolenného jabĺčka a môže byť dôsledkom preťažovania, zranenia, abnormalít kostí dolných končatín alebo chodidiel, prípadne dôsledkom slabých svalov.

Other causes

Ďalšie príčiny

Poškodenie kolena sa môže vyvinúť pomaly, napríklad v dôsledku osteoartrózy. Ak máte problémy s bedrami alebo nohami, ktoré spôsobujú, že máte problém s chôdzou, môže to viesť k nevyrovnanému postaveniu kolien a ich následnému poškodeniu. Pokiaľ máte zranenie kolena, aj keď napríklad len menej závažné, existuje väčšia pravdepodobnosť, že v budúcnosti budete mať podobné zranenie znova.

Locate the cause of your pain

Zistite príčinu svojej bolesti

Zranenie väzov alebo prasknutý meniskus (chrupavka, ktorá pomáha chrániť a stabilizovať kĺb) môžu spôsobovať bolesti po stranách kolien. Bolesť v prednej časti kolena môže byť dôsledkom burzitídy alebo problémov s chrupavkou. Osteoartróza môže viesť k bolesti v zadnej časti kolena.

Špecializovaná liečba

V závislosti na príčine bolesti kolena existujú rôzne spôsoby liečby. Doma môžete vyskúšať postup, pri ktorom je nutné koleno chrániť, šetriť, mraziť ľadom, obviazať (tlakovým obväzom) a zdvihnúť, aby sa bolesť zmiernila. Tiež je možné užívať voľnopredajné lieky proti bolesti alebo užívať prípravky na lokálnu liečbu bolesti z lekárne, ktoré vám pomôžu zmierniť akútnu (krátkodobú a nie príliš závažnú) bolesť a znížiť zápal. Ak je bolesť dlhodobá alebo závažnejšia, musíte navštíviť lekára. Môže vykonať fyzické vyšetrenie k otestovaniu pohyblivosti vášho kĺbu, skontrolovať prípadný opuch, citlivosť, viditeľné podliatiny alebo zvýšenie teploty a odporučiť fyzikálnu terapiu alebo používanie kolennej ortézy na zmiernenie bolesti kolena. Lekár vás tiež môže poslať na röntgenové či ultrazvukové vyšetrenie alebo na vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie či počítačovej tomografie. Naviac vám lekár môže odporučiť cviky pre posilňovanie kolien alebo lieky, ako sú nesteroidné protizápalové prípravky, ktoré pomáhajú uľaviť od bolesti a zmierniť zápal a opuch.

Čo je to bežecké koleno?

Atléti a bežci sú na zranenia kolien zvlášť náchylní.

Medzi príznaky bežeckého kolena patria:

  • bolesť za kolenným jabĺčkom alebo okolo neho
  • bolesť pri ohnutí kolena
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje pri chôdzi do svahu alebo po schodoch
  • opuch
  • pukanie alebo praskanie v kolene

Tento stav sa lieči odpočinkom a užívaním protizápalových liekov.

Preskúmajte sortiment našich produktov

Zistite, ako vám môžu naše produkty pomôcť

Objavte produktový rad Voltaren a nájdite si ten správny liek na liečbu bolesti.

Viac informácií

Voltaren® Emulgel product

Viac informácií

Cvičenie a vaše telo

Zistite viac o výhodách cvičenia a ako vám udržiavanie telesnej kondície pomôže, aby ste zostali zdraví, a uľaví sa vám od bolesti.

Viac informácií

Ako Voltaren účinkuje?

Prečítajte si, ako Voltaren Emulgel tlmí bolesť a zápal, zmenšuje opuch a urýchľuje rekonvalescenciu.

Viac informácií

Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza je najbežnejšou formou nezápalového poškodenia (opotrebovania) kĺbov. Zistite viac o tom, čo ju spôsobuje a ako sa zbaviť bolesti.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií