Podrobnejšie o bolesti šije

Bolesť šije môže byť dôsledkom stresu, napätia a nesprávneho držania tela. Čím sme starší, tým častejšie nás postihuje. Zistite jej príčiny a pozrite sa, ako bolesť za šije zmierniť.

Uľavte si od bolesti

Príznaky bolesti šije

Stuhnutosť šijových svalov môže spôsobovať bolesť, ktorá sa môže šíriť do ramien, celých paží.

Bolesť šije môže súvisieť so stlačením nervov v oblasti krku, čo môže viesť k necitlivosti, slabosti alebo brneniu v ruke a paži.

01

Bolesť šije môže byť sprevádzaná pocitmi svalovej stuhnutosti, kŕčmi a bolesťou hlavy.

02

Pri pohybovaní hlavou môžete počuť alebo cítiť škrípanie či vŕzganie spôsobené trením kostí o seba navzájom alebo trením väzu o kosť.

03

Aké dopady na vás môže mať bolesť šije?

Bolesť šije sa môže zhoršiť natoľko, že vám môže brániť vykonávať aj tie najzákladnejšie pohyby, ako sú otočenie hlavy tak, aby ste sa rozhliadli okolo seba alebo zdvihli nákupnú tašku bez pocitu bolesti.

Uľavte si od bolesti

VIETE, ŽE ...?

Ak sa prebudíte s krkom skrúteným do jednej strany a zablokovaným v tejto polohe, môže ísť o jednostranné svalové stuhnutie šije. To je výsledkom poškodenia svalov šije. Medzi jeho príčiny môže patriť nesprávne držanie tela alebo nedostatočné podoprenie hlavy pri spánku. Obvykle trvá iba 24 až 48 hodín, ale niekedy môže trvať aj týždeň, než sa váš stav zlepší.*

77 % ľudí, ktorých niečo bolí, trpí bolesťami za krkom.**

*Neck pain and stiff neck – NHS Choices. 2016. [ONLINE] K dispozícii na adrese: http://www.nhs.uk/Conditions/neck-pain/Pages/Introduction.aspx
**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Prečo vás bolí šija?

Bolesť šije má mnoho príčin, od poranenia až po také stavy, ako je osteoartróza, môže byť dôsledkom stresu, napätia alebo nesprávneho držania tela. Je to veľmi častý problém, a čím sme starší, tým je väčšia pravdepodobnosť výskytu.

Watch your posture

Dávajte si pozor na správne držanie tela

Jednou z najčastejších príčin bolesti šije je nadmerné svalové napätie alebo natiahnutie svalov, ktoré súvisia s nesprávnym držaním tela, napríklad pri sledovaní televízie alebo sedenie pri počítači, spanie v nepohodlnej polohe alebo v dôsledku prílišného otočenia hlavy. Nadmerné napätie šijových svalov môže byť tiež spôsobené stresom.

Accidents and anatomical causes

Nehody a anomálie

Bolesť šije môže byť tiež spôsobená poranením, napríklad v dôsledku prudkého pohybu hlavy dozadu a zase dopredu, keď niekto narazí zozadu do vášho auta. Ďalšou príčinou môžu byť anomálie v štruktúre chrbtice v oblasti krku, napríklad zlá vzájomná poloha kĺbov krčnej chrbtice (cervikálna dysfunkcia). V oboch týchto prípadoch musíte vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Špecializovaná liečba

Bolesť šije je len zriedkavo príznakom vážnejšieho problému a možno sa jej jednoducho zbaviť doma. Najlepším spôsobom, ako riešiť bolesť šije, sú často voľne predajné lieky proti bolesti, užívané orálne alebo aplikované priamo v mieste bolesti. Môžete tiež skúsiť teplé či studené obklady alebo jemné cviky pre zlepšenie pohyblivosti krčnej chrbtice a tiež by ste si mali dávať pozor na správne držanie tela, aby ste si problém nezhoršovali. Avšak, ak je bolesť šije sprevádzaná necitlivosťou, stratou sily v pažiach či rukách alebo vystreľovaním bolesti do ramena či paže a tiež v prípade, že trvá dlhšie ako týždeň, musíte navštíviť lekára. Môžete ho požiadať, aby vám odporučil vhodné cvičenie, napríklad naťahovacie cviky a jemné pohyby na posilnenie a zvýšenie pružnosti šije. Ak bolesť pretrváva, lekár vás môže poslať na röntgenové vyšetrenie alebo na vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie či počítačovej tomografie.

Obvyklé príčiny bolesti šije

Nesprávne držanie tela pri sledovaní televízie alebo obrazovky počítača
Spánok v nepohodlnej polohe
Prílišné otočenie hlavy
Nadmerné svalové napätie v dôsledku stresu

Preskúmajte sortiment našich produktov

Zistite, ako vám môžu naše produkty pomôcť

Objavte produktový rad Voltaren a nájdite si ten správny liek na liečbu bolesti.

Viac informácií

Voltaren® Emulgel product

Viac informácií

Čo je bolesť?

Zistite, prečo pociťujeme bolesť a aké sú jej najrôznejšie príčiny.

Viac informácií

Ako Voltaren účinkuje?

Prečítajte si, ako Voltaren Emulgel tlmí bolesť a zápal, zmenšuje opuch a urýchľuje rekonvalescenciu.

Viac informácií

Cvičenie a vaše telo

Zistite viac o výhodách cvičenia a ako vám udržiavanie telesnej kondície pomôže, aby ste zostali zdraví, a uľaví sa vám od bolesti.

*WHO | Physical activity. 2016. WHO | Physical activity. [ONLINE] K dispozícii na adrese: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs385/en/

Viac informácií