Vysvetlenie bolesti ramien

Ramená sú náchylné na rôzne zranenia, natiahnutia alebo natrhnutia svalov či väzov a bolestivé stuhnutie, ktoré sa nazýva zamrznuté rameno. Pozrime sa na bežné príčiny bolestí v ramenách a spôsoby ich liečby.

Uľavte si od bolesti

Príznaky bolesti ramien

Charakteristické črty bolesti ramena sa líšia v závislosti od príčiny problému a môžu sa prejavovať rôznymi spôsobmi.

Bolesť v ramene môžete pociťovať neustále alebo len keď ramenom pohybujete. Bolesť môže byť dočasná alebo trvalá (vyžadujúca lekársku diagnózu a liečbu).

01

Pri zápale šliach a zápale tiažového vačku (kedy sa vo vačku s tekutinou, ktorá uľahčuje pohyb zmenšením trenia v ramennom kĺbe a ktorá sa nazýva bursa, vytvára nadmerné množstvo tekutiny) je nástup nepríjemných pocitov spravidla pomalý a môže sa vám zle spať na boku na strane postihnutého ramena.

02

Zamrznuté rameno môže spôsobovať bolesť, stuhnutosť a obmedzenie pohybu v ramennom kĺbe.

03

Aké dopady na vás môže mať bolesť ramien?

Ramená zaisťujú flexibilitu pre zdvíhanie bremien a voľný pohyb paží. Takže keď vás bolia ramená, môže byť ťažké vykonávať aj bežné každodenné činnosti, ako je česanie a obliekanie sa. Keď vás bolia ramená, nedá sa bez ťažkostí športovať, dvíhať ťažké balíky alebo dvíhať ruky nad hlavu.

Uľavte si od bolesti

VIETE, ŽE ...?

Rotátorová manžeta je skupina svalov a šliach v ramene, ktorá prepája ramennú kosť s lopatkou. Šľachy udržujú stabilitu ramena, zatiaľ čo svaly napomáhajú otáčaniu v ramennom kĺbe.*

72 % ľudí, ktorých niečo bolí, trpí bolesťami ramien.**

*Rotator Cuff (Human Anatomy): Picture, Function, Location. 2016. [ONLINE] K dispozícii na adrese: http://www.webmd.com/pain-management/picture-of-the-rotator-cuff.
**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Prečo nás bolia ramená?

Bolesť ramien môže mať celý rad dôvodov. Môže byť spôsobená napríklad zápalom šliach (burzitída, tendonitída), natrhnutím šliach alebo osteoartrózou, ktorá môže viesť k bolesti a nepríjemným pocitom v ramene.

Shoulder pain caused by bursitis, tendonitis and tears

Zápal tiažového vačku a zápal a natrhnutie šliach

Bolesť v ramene môže byť spôsobená burzitídou (zápalom tiažového vačku medzi kosťou a mäkkými tkanivami nad ňou) alebo tendonitídou (zápalom a opotrebovaním šliach), ktoré sa rozvíjajú postupne v dôsledku nadmerného zaťažovania. Bolesť sa môže objaviť, keď sa natrhne šľacha v dôsledku zranenia alebo dlhodobého preťažovania. Ako starneme, naše šľachy sa oslabujú, a tak je výskyt týchto bolestí častejší.

Painful shoulder conditions

Stavy, ktoré sa prejavujú bolesťami ramena

Syndróm bolestivého ramena zahŕňa postihnutie mäkkých štruktúr ramenného kĺbu (svaly, šľachy, burzy, väzy, kĺbové puzdrá ...) a je spojený s bolestivosťou v oblasti ramena a obmedzením hybnosti. Niektorí ľudia trpia tiež tzv. "zamrznutým ramenom", čo je bolestivá stuhnutosť, ku ktorej dochádza, keď sa ohybné tkanivo, ktoré obklopuje ramenný kĺb, zapáli.

Špecializovaná liečba

Zmierniť bolesť v ramene môžu pomôcť lieky, ktoré možno užívať klasicky ústami alebo si ich aplikujete priamo na rameno a ktoré môžete získať v lekárni. Môžete tiež zistiť, že vám môže pomôcť znížiť bolesť teplý alebo studený obklad. Ak je bolesť silná, zhoršuje sa alebo trvá dlhšie ako týždeň, musíte navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí za účelom zistenia prípadných abnormalít, opuchu, deformity, citlivosti alebo svalovej slabosti a tiež môže skontrolovať váš rozsah pohybu a silu v ramene. Ďalej vás lekár môže poslať napríklad na röntgenové vyšetrenie a tiež vám môže odporučiť protizápalové lieky. Špecialista vám tiež môže ukázať jemné naťahovacie cviky alebo odporučiť fyzioterapiu pre urýchlenie rekonvalescencie.

Preťahovanie ramien

Tieto jednoduché naťahovacie cviky pomáhajú zmierniť bolesť a predchádzať budúcim problémom:

Preskúmajte sortiment našich produktov

Zistite, ako vám môžu naše produkty pomôcť

Objavte produktový rad Voltaren a nájdite si ten správny liek na liečbu bolesti.

Viac informácií

Voltaren® Emulgel product

Viac informácií

Čo je to zápal?

Zistite všetko o procesoch, ktoré spôsobujú zápaly, prečo k nim dochádza a ako sa môžeme v dôsledku zápalu cítiť.

Viac informácií

Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza je najbežnejšou formou nezápalového poškodenia (opotrebovania) kĺbov. Zistite viac o tom, čo ju spôsobuje a ako sa zbaviť bolesti.

Viac informácií

Prečítajte si o svojom tele a o tom, ako sa vekom mení

Zistite, ako funguje vaše telo, ako sa môže počas starnutia meniť a ako sa vysporiadať s telesnými bolesťami súvisiacimi s vekom.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií