Podrobnejšie o bolesti

Čo je to zápal?

Zistite všetko o procesoch, ktoré spôsobujú zápaly, prečo k nim dochádza a ako sa môžeme v dôsledku zápalu cítiť.

Čo je to zápal?

Zápal je normálna obranná reakcia tela na poranenie. Dochádza k nemu, keď biele krvinky bojujú, aby nás ochránili pred infekciou, napríklad pred baktériami alebo vírusmi. Môže sa tiež objaviť v prípade zranení, napríklad keď si pri športe natiahnete alebo natrhnete sval, často začne bolieť a objaví sa opuch a zápal.

Ako dlho trvá zápal?

Akútny zápal je imunitná reakcia, ktorá zvyčajne trvá len niekoľko dní a bežne prispieva k hojeniu, aj keď je často sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, ako sú svrbenie alebo bolesť.

Dochádza k nemu, keď sa imunitný systém snaží brániť orgány pred infekciou a poškodením. Jeho účelom je lokalizovať a odstrániť poškodené tkanivá, aby sa telo mohlo začať hojiť a uzdravovať.

VIETE, ŽE ...?

Pri zápale sa krvné cievy rozširujú, aby sa k poškodenému tkanivu dostalo viac krvi. Preto je príslušná oblasť začervenaná a horúca.*

Príznaky zápalu

Existuje päť príznakov čiže symptómov, ktoré môžu indikovať akútny zápal: začervenanie, zvýšenie teploty, opuch, bolesť a zhoršenie pohyblivosti či funkcie postihnutej časti tela. Niektoré zápaly môžu byť len mierne, postihujú len malú oblasť a vyliečia sa samy, ale zápal sa tiež môže rozšíriť, byť značne bolestivý a vyžadovať si liečbu.

Diagnóza a liečba

Ak je vaša bolesť silná alebo trvá dlhšie ako týždeň, musíte sa poradiť so svojím lekárom. Lekár vás prehliadne a prípadne vás pošle na krvné testy, röntgenové vyšetrenie alebo na vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie či počítačovej tomografie na zistenie príčiny zápalu. Lekár vám tiež môže odporučiť vhodnú liečbu, ako je napr. užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré potláčajú zápal a tíšia bolesť.

**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií

Čo je bolesť?

Zistite, prečo pociťujeme bolesť a aké sú jej najrôznejšie príčiny.

Viac informácií

Rôzne typy bolesti a ich liečba

Zistite viac o pôvode bolesti a o tom, čo ju spôsobuje. Aké výhody ponúka Voltaren Actigo Extra 25 mg?

Viac informácií

Ako Voltaren účinkuje?

Prečítajte si, ako Voltaren Emulgel tlmí bolesť a zápal, zmenšuje opuch a urýchľuje rekonvalescenciu.

Viac informácií