PODROBNEJŠIE O BOLESTI

Vysvetlenie rôznych typov bolesti

Prečítajte si o rôznych typoch bolesti, ktoré môžete pociťovať, a zistite, čo ich spôsobuje.

Klasifikácia typov bolesti

Definovať bolesť bolo pre lekárov po celom svete vždy veľmi ťažké. Súčasná definícia, ktorú vydala Medzinárodná asociácia pre štúdium bolesti (IASP), znie: "Nepríjemný senzorický a emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva". Bolesť môže byť akútna (krátkodobá) alebo chronická (dlhodobá).

Príčiny

Telesnú bolesť môžeme pociťovať z celého radu rôznych príčin. Príznaky bolesti sa zriedka vyskytujú izolovane, takže ak vás niečo bolí, môže to byť dôsledkom pôsobenia viacerých rôznych mechanizmov.
Bežnú bolesť, ako je napr. bolesť svalov či kĺbov, spravidla spôsobuje poškodenie tkaniva v dôsledku opakovanej traumy, nadmernej aktivity alebo v dôsledku nepoužívania či nesprávneho používania rôznych častí tela.

65% of people globally experience body pain at leat once a week

Bolesť môže byť buď akútna alebo chronická. Akútna bolesť je taká bolesť, ktorá vás informuje, že je vaše telo nejakým spôsobom poškodené. Napríklad keď si spálite ruku o horúcu platňu. Táto bolesť vám hovorí, že došlo k poškodeniu nejakej časti vášho tela. Akútna bolesť začína náhle a zvyčajne netrvá dlho. Keď sa zranenie zahojí, bolesť pominie. Chronická bolesť je závažnejšia a trvalejša a o jej liečbe by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

*GSK Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií

Všetko, čo potrebujete vedieť o tlmení bolesti

Tu vysvetlíme, ako fungujú rôzne typy liekov pre úľavu od bolesti, aby sme vám pomohli vybrať si ten najlepší na vašu bolesť.

Viac informácií

Rôzne typy bolesti a ich liečba

Zistite viac o pôvode bolesti a o tom, čo ju spôsobuje. Aké výhody ponúka Voltaren Actigo Extra 25 mg?

Viac informácií

Čo je to zápal?

Zistite všetko o procesoch, ktoré spôsobujú zápaly, prečo k nim dochádza a ako sa môžeme v dôsledku zápalu cítiť.

*GSK Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií