Podrobnejšie o bolesti

Všetko, čo potrebujete vedieť o tlmení bolesti

Tu vysvetlíme, ako fungujú rôzne typy liekov pre úľavu od bolesti, aby sme vám pomohli vybrať si ten najlepší na vašu bolesť.

Typy úľavy od bolesti

Existujú lieky na úľavu od bolesti spôsobenej napríklad bolesťami hlavy, boľavými svalmi alebo kĺbmi a osteoartrózou. Existuje mnoho rôznych druhov liekov proti bolesti, z ktorých si možno vybrať, a niektoré typy bolesti reagujú na určitú liečbu lepšie ako iné. Preto je dôležité zvoliť na liečenie konkrétneho typu bolesti správne prípravky. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ale sú tu odborníci, ktorí vám pomôžu vybrať najúčinnejší liek na úľavu od bolesti pre váš konkrétny stav.

Prvým, koho môžete požiadať o radu, je lekárnik. Lekárnici sú odborníkmi na všetky lieky a často vám môžu pomôcť nájsť najlepší liek na liečbu bolesti. Ak je bolesť silnejšia alebo pretrváva dlhšie ako týždeň, mal by vám pomôcť identifikovať príčinu bolesti a nájsť vhodnú liečbu váš lekár.

Voľnopredajné lieky, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu, sa zvyčajne používajú k úľave od akútnej, mierne až stredne silnej bolesti. Lieky, ktoré predpísal lekár, sú zvyčajne silnejšie prípravky pre úľavu od silnej bolesti. Všetky lieky proti bolesti používajte presne v súlade s príbalovou informáciou alebo podľa pokynov svojho lekára či lekárnika.

Zatiaľ čo mnohé lieky proti bolesti obsahujú liečivá, ktoré pomáhajú znížiť bolesť a zápal, existujú aj výrobky, ktoré neobsahujú žiadne aktívne zložky. Tie zvyčajne pôsobia zahrievaním alebo ochladzovaním postihnutej oblasti, aby sa zmiernila bolesť a obmedzil opuch.

VIETE, ŽE ...?

Niektorí ľudia majú tzv. vrodenú analgéziu, čo znamená, že necítia telesnú bolesť.*

Analgetiká

Paracetamol je analgetikum, ktoré zmierňuje bolesť a znižuje horúčku tým, že ovplyvňuje časti mozgu, ktoré prijímajú správy o bolesti a regulujú teplotu tela. V podstate váš mozog nevníma bolestivé podnety vysielané z poškodených oblastí vášho tela.
Paracetamol možno zakúpiť v lekárni, ale môže byť aj predpísaný lekárom v kombinácii s ďalšími účinnými látkami. Paracetamol je účinná zložka, ktorá sa nachádza v mnohých voľne predajných liekoch - a to nielen v liekoch proti bolesti, ale aj v prípravkoch proti príznakom chrípky a prechladnutia. Bolo preukázané, že v dávkach, v akých sa používa vo forme voľnopredajných liekov, je účinný u ľudí, ktorí trpia miernou až stredne silnou bolesťou.

*Congenital insensitivity to pain - Genetics Home Referencie. 2016. [ONLINE] K dispozícii na adrese: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/congenital-insensitivity-to-pain.

40% of people with pain don't know what to take for their pain

Výrobky neobsahujúce účinné látky

Okrem liekov proti bolesti existuje aj veľa výrobkov bez obsahu účinných látok, ktoré však môžu tiež poskytnúť úľavu od bolesti. Väčšina z nich pôsobí prostredníctvom zahrievania alebo ochladzovania postihnutej oblasti alebo kĺbu. Úľava od bolesti pôsobením tepla funguje na princípe zvýšenia prietoku krvi v oblasti, kde bolesť pociťujete, napríklad v chrbte. Takýto výrobok tiež môže uvoľňovať svaly v postihnutej oblasti.

Na druhej strane chlad pôsobí ovplyvňovaním veľkých nervových vlákien, kedy dočasne potláča pocity bolesti, ktoré sú prenášané na menšie nervové vlákna. Chlad môže znížiť opuch a zápal zúžením krvných ciev (tento proces sa nazýva vazokonstrikcia). Často sa odporúča obaliť ľadom športové úrazy, napríklad natiahnutie alebo natrhnutie svalov či väzov v oblasti členku alebo kolena, aby sa obmedzil ich opuch.

**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií

Čo je bolesť?

Zistite, prečo pociťujeme bolesť a aké sú jej najrôznejšie príčiny.

Viac informácií

Rôzne typy bolesti a ich liečba

Zistite viac o pôvode bolesti a o tom, čo ju spôsobuje. Aké výhody ponúka Voltaren Actigo Extra 25 mg?

Viac informácií

Ako Voltaren účinkuje?

Prečítajte si, ako Voltaren Emulgel tlmí bolesť a zápal, zmenšuje opuch a urýchľuje rekonvalescenciu.

Viac informácií