Podrobnejšie o bolesti

Čo je bolesť?

Zistite, prečo pociťujeme bolesť a aké sú jej najrôznejšie príčiny.

Definícia bolesti

Bolesť je nepríjemný pocit, ktorý môže obmedziť schopnosť človeka vykonávať každodenné bežné činnosti. Často slúži ako varovný signál, ktorý vás upozorňuje, že s vaším telom nie je niečo v poriadku. Všeobecne uznávanou definíciu bolesti vypracovala Medzinárodná asociácia pre štúdium bolesti: "Bolesť je nepríjemný senzorický a emocionálny zážitok, ktorý je spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva."

Intenzita telesnej bolesti sa môže pohybovať od mierneho lokalizovaného nepohodlia až po agóniu. Bolesť môže byť akútna a krátkodobá alebo sa z nej môže stať chronický, dlhodobý problém. Akútna bolesť má pre človeka ochrannú funkciu, učí nás, aby sme sa vyhli telesnému poškodeniu alebo potenciálne škodlivým situáciám a chráni poranenú časť tela počas hojenia.

Bolesť sa vyskytuje bežne a môže niekedy nepriaznivo ovplyvňovať naše každodenné bežné činnosti. Ak sa bolesť nelieči alebo sa lieči nesprávne, môže sa stať chronickou. V takom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom. Viac informácií o rôznych druhoch bolesti nájdete na tejto stránke ("typológia bolesti").

VIETE, ŽE ...?

Bolesť je viac než len fyzický pocit, pretože 67% ľudí po celom svete uvádza, že bolesť znižuje kvalitu ich života.¹

Prečo cítime bolesť?

Bolesť môže byť nepríjemná - a niektorí ľudia neľutujú úsilie, aby zistili, ako bolesť zmierniť. Ak by sme neboli schopní cítiť bolesť, nemohli by sme sa vyhnúť opakovaným zraneniam alebo trvalému poškodeniu tela. Bolesť sa vyvinula ako obranný mechanizmus, ktorý nás upozorňuje na nebezpečenstvo zranenia, čo nám umožňuje chrániť naše telo.

Bolesť je riadená nervovým systémom a je to zložitý proces. Objavuje sa, keď externý podnet, napríklad dotyk horúcej panvice, prinúti receptorové nervové bunky, aby vyslali príslušný signál miechou do mozgu. Tieto receptory sú schopné cítiť teplo, chlad, svetlo, dotyk, tlak a bolesť. Bolesť môže spôsobovať ďalšie fyzické príznaky, ako sú nevoľnosť, závraty a slabosť.

Často je prvou impulzívnou reakciou pri bolesti prestať sa hýbať. Mnoho ľudí verí, že odpočinok pomáha k zotaveniu, ale v skutočnosti môže niekedy mierny pohyb rekonvalescenciu urýchliť.

Identifikácia a liečba bolesti

Bolesť nás upozorňuje, aby sme sa chránili pred ďalším poškodením. Bolesť však tiež môže komplikovať každodenné činnosti a spomaliť obnovu schopnosti pohybu. Možno najvýznamnejšie je to, že môže zmeniť váš životný štýl a nepriaznivo ovplyvniť vašu prácu, vzťahy a nezávislosť. Bolesť je vždy subjektívna a každý človek zažíva bolesť svojím vlastným spôsobom.

88% of people globally experience body pain

Akútna bolesť sa zvyčajne objaví náhle a je znamením, že vaše telo utrpelo nejaké poškodenie. Akonáhle sa zranenie zahojí, mala by bolesť ustať. Chronická bolesť trvá dlhšie než akútna bolesť a je niekedy odolná voči liečbe. Zvyčajne súvisí s dlhodobým ochorením. Ak trpíte chronickou bolesťou, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Liečba bolesti je komplexná záležitosť, a to kvôli všetkým faktorom, ktoré sa podieľajú na individuálnom pociťovaní bolesti každým človekom, a kvôli tomu, že môže mať veľa príčin. Na liečbu bolesti sa môžu používať NSAID (nesteroidné protizápalové liečivá), kortikosteroidy alebo silné takzvané opioidné analgetiká.

Než siahnete po liekoch na liečbu bolesti, je užitočné pochopiť, prečo sa bolesť vyskytuje a aké sú najlepšie spôsoby jej riešenia. V prípade pochybností sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

²Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií

Ako Voltaren účinkuje?

Prečítajte si, ako Voltaren Emulgel tlmí bolesť a zápal, zmenšuje opuch a urýchľuje rekonvalescenciu.

Viac informácií

Rôzne typy bolesti a ich liečba

Zistite viac o pôvode bolesti a o tom, čo ju spôsobuje. Aké výhody ponúka Voltaren Actigo Extra 25 mg?

Viac informácií

Vysvetlenie rôznych typov bolesti

Prečítajte si o rôznych typoch bolesti, ktoré môžete pociťovať, a zistite, čo ich spôsobuje.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií