Čo je bolesť?

Bolesť je prenášaná nervovou sústavou. Pri artróze, po vytknutí alebo natiahnutí môže dôjsť k zápalu kĺbu alebo svalov. Ak dôjde
k podráždeniu alebo poškodeniu tkaniva, uvoľnia sa chemické látky ako prostaglandíny, ktoré vyvolávajú prenos „správ o bolesti“ do mozgu.

Prečo je bolesť niekedy potrebná?
Ak by sme necítili bolesť, omnoho horšie by sme zisťovali, že naše telo je poškodené. Bolesť nás núti zmeniť svoje správanie, aby sme telo ochránili pred väčším poškodením. Tiež nás vedie k tomu, aby sme užívali lieky na odstránenie príčiny bolesti: poškodenie alebo zápal. Bez varovného signálu bolesti by sme na tom boli oveľa horšie.

Zdroj bolesti
Než siahnete po prostriedku na úľavu od bolesti, je dôležité vedieť, prečo bolesť vznikla. Ak budete mať pochybnosti, je potrebné sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Existuje mnoho rôznych druhov bolestí, ktoré väčšina z nás dobre pozná – od bolenia hlavy cez vytknutie kĺbov až po bolesti zubov. Veľmi často sa stretávame predovšetkým s bolesťami chrbta a hlavy.

Veľmi bežnou bolesťou je tiež bolesť kĺbov, ktorou trpí väčšina ľudí v pokročilom veku. Táto bolesť je zvyčajne spôsobovaná osteoartrózou. Naopak, bolesti kĺbov u mladších ľudí pramenia spravidla z poranení pri športe alebo zo zápalu mäkkých tkanív okolo kĺbov, ako napríklad v prípade tenisového lakťa, keď bolesť vzniká v svaloch pri lakti.

Cviky podľa druhu bolesti

Cviky podľa druhu bolestiCviky podľa druhu bolesti

Zistite, ktoré cviky vám môžu pomôcť predchádzať rôznym druhom bolesti - od bolesti chrbta až po bolesť kĺbov.

Viac informácií

Sprievodca bolesťou

Sprievodca bolesťouObjavte RADOSŤ Z POHYBU

Vyskúšajte náš jednoduchý interaktívny nástroj, ktorý vám pomôže nájsť tie najlepšie cvičenia, liečebné postupy a tipy vhodné práve pre vás.

Viac informácií

Produkty Voltaren

Produkty VoltarenVoltaren - vráti radosť z pohybu

Voľnopredajné lieky registrované pod značkou Voltaren ponúkajú rôzne formy riešenia pri liečbe bolesti pohybového aparátu.

Viac informácií

©2017 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie.