Podrobnejšie o bolesti

Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza je najbežnejšou formou nezápalového poškodenia (opotrebovania) kĺbov. Zistite viac o tom, čo ju spôsobuje a ako sa zbaviť bolesti.

Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza (OA) postihuje milióny ľudí po celom svete. OA vás môže ovplyvňovať rôznymi spôsobmi. U niektorých ľudí má len mierne príznaky (napr. bolesť a stuhnutosť), ktoré prichádzajú a zase odchádzajú, ale u iných ľudí môže spôsobovať trvalé a závažné problémy. Môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb, ale najčastejšie sa vyskytuje v kolenách, chrbtici a kĺboch​ rúk.

Čo spôsobuje osteoartróza (OA)?

U zdravých kĺbov pokrýva koniec každej kosti chrupavka. Tento pevný materiál napomáha hladkému pohybu kĺbov a pôsobí ako určitý vankúš alebo tlmič nárazov medzi kosťami. Pri OA sa táto chrupavka poškodzuje a opotrebováva, čo môže viesť k bolestiam a stuhnutosti kĺbu.
OA nepostihuje len starších ľudí, ktorých kĺby sú proste viac opotrebované. Je síce pravda, že OA je častejšia u osôb starších ako 65 rokov, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku a zvyčajne začína ľudí postihovať približne od 45 rokov.

Osteoartróza sa nemusí časom postupne zhoršovať. Ak sa OA začne zhoršovať, kosti sa môžu lámať a alebo na nich môžu vznikať výrastky, kúsky kostí a chrupavky sa môžu odlamovať a putovať v kĺbovom puzdre. V záverečných štádiách OA, ako chrupavka v kĺbe mizne, sa môžu o seba začať kosti trieť, čo vedie k zosilneniu bolesti. Nakoniec môže byť pohyb postihnutého kĺbu veľmi nepríjemný a bolestivý.

VIETE, ŽE ...?

Chrupavka, ktorá vystiela kĺby, sa nazýva hyalinná (sklovitá), pretože tenké časti tejto chrupavky sú priesvitné či dokonca priehľadné.*

Aké sú príznaky?

Symptómy OA sa líši v závislosti od postihnutých kĺbov ​a na závažnosti ich postihnutia. Medzi najbežnejšie príznaky OA patrí:

  • Citlivosť, bolesť a stuhnutosť kĺbu
  • Kĺb je zväčšený a hrbolatejší ako zvyčajne
  • Pri pohybe v kĺbe cítite škrípanie alebo vŕzganie
  • Horšia funkčnosť a obmedzená pohyblivosť v kĺbe
  • Svalová slabosť a atrofia v okolí bolestivej oblasti
  • Kostné výrastky, ktoré môžu vznikať v dôsledku vzájomného trenia kostí

Pokiaľ máte OA v kolenných kĺboch, môžu sa vám kolená podlamovať alebo je ťažké nohy v kolenách prepnúť. Je pravdepodobné, že OA postihne obe kolená, pokiaľ k nej nedošlo v dôsledku zranenia alebo stavu, ktorý postihuje iba jedno koleno.

Pokiaľ máte OA v kĺboch rúk, môžu sa vám na okraji kĺbov objaviť ružové kostné výrastky. Tie môžu spôsobiť, že kĺby prstov sú stuhnuté, bolestivé, opuchnuté, citlivé a červené, takže vás môžu bolieť pri takých činnostiach, ako je písanie na klávesnici alebo hra na klavír.

*hyaline cartilage | anatomy | Britannica.com. 2016. [ONLINE] K dispozícii na adrese: http://www.britannica.com/science/hyaline-cartilage

Komu hrozí osteoartróza?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že vás postihne OA:

  • Obezita - nadváha zvyšuje tlak na kĺby, ako sú kolená, čo môže urýchliť opotrebovanie chrupavky. Preto ženám s nadváhou hrozí takmer štvornásobné riziko osteoartózy kolena v porovnaní so ženami, ktoré nie sú obézne, zatiaľ čo u mužov s nadváhou je toto riziko päťkrát väčšie. Avšak obezita môže hrať úlohu vo zvýšení rizika akéhokoľvek typu OA, dokonca aj v kĺboch na rukách.
44% of people 55+ experience pain every day
  • Pohlavie - u ženy je vyššia pravdepodobnosť výskytu OA ako u mužov, najmä vo veku nad 50 rokov.
  • Vek - riziko vzniku OA sa vekom zvyšuje.
  • Zranenie kĺbov - ak si poškodíte kĺby pri nehode alebo pri športe, máte väčšie riziko, že sa vám v tomto kĺbe rozvinie OA, a to aj v prípade, že k poškodeniu došlo pred mnohými rokmi.
  • Zamestnanie - ak pri práci opakovane namáhate určitý kĺb, napríklad ak celý deň píšete na klávesnici alebo striháte vlasy nožnicami, existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás rozvinie OA v dôsledku preťažovania daného kĺbu.
  • Gény - niektorí ľudia dedia vrodenú dispozíciu k ochoreniu OA.
  • Deformity kostí - ak ste sa narodili so zdeformovaným kĺbom alebo poruchou chrupavky, máte väčšiu pravdepodobnosť, že budete trpieť OA.

**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Diagnóza a liečba osteoartritídy

Lekár vám môže diagnostikovať OA na základe vyšetrenia postihnutých kĺbov. Pravdepodobne vás pošle na zobrazovacie vyšetrenie, laboratórne testy alebo vám dá odporúčanie k špecialistovi za účelom ďalšej liečby.

Váš lekár vám poradí, aké lieky je možné užívať na úľavu od bolesti spojenej s OA.

Váš lekárnik alebo lekár vám môže poradiť najvhodnejšie liečebné postupy na potlačenie bolesti a poradiť vám, ako zvládať OA, napríklad tým, že v prípade potreby schudnete, alebo vykonávaním jemných cvikov. Keďže v súčasnosti neexistuje kauzálna liečba (zameraná na odstránenie príčiny) OA, sú dôležité nasledujúce aspekty, ktoré tvoria hlavné piliere umožňujúce zvládať OA:

  • Zlepšiť funkciu kĺbov
  • Udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť
  • Tíšiť bolesť
  • Vypestovať si zdravý životný štýl.

Viac informácií

Čo je to zápal?

Zistite všetko o procesoch, ktoré spôsobujú zápaly, prečo k nim dochádza a ako sa môžeme v dôsledku zápalu cítiť.

Viac informácií

Vysvetlenie rôznych typov bolesti

Prečítajte si o rôznych typoch bolesti, ktoré môžete pociťovať, a zistite, čo ich spôsobuje.

Viac informácií

Všetko, čo potrebujete vedieť o tlmení bolesti

Tu vysvetlíme, ako fungujú rôzne typy liekov pre úľavu od bolesti, aby sme vám pomohli vybrať si ten najlepší na vašu bolesť.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozícii na adrese: www.global-pain-index.com

Viac informácií